Poznáte ich. Pedantov, ktorí až chorobne lipnú na každom detaile. Puntičkárov, ktorí si potrpia na presnosť a precíznosť. Perfekcionistov, ktorí nikdy neboli a ani nikdy nebudú s ničím spokojní. Ak to so svojim sklonom k dokonalosti nepreženú, sú v živote obyčajne úspešní. No ľahké to rozhodne nemajú. Možno medzi nich patríte aj vy, v tom prípade určite viete, o čom hovoríme.
Ťažký život v práci
Odviesť dobrú prácu perfekcionistom nestačí. Podľa nich byť dobrý = trojka ako v škole. A oni chcú byť oveľa viac než len dobrí, oni musia byť perfektní. Nepripúšťajú žiadny omyl, ani tú najmenšiu chybičku. Je jedno akej úlohy sa zhostia, vždy sa jej venujú s maximálnou vážnosťou a vynakladajú pritom množstvo síl a energie. Sústavne svoje veci prerábajú, aj keď kolegovia naokolo tvrdia, že už netreba nič meniť. Takýmto prístupom dosahujú spravidla skvelé pracovné výsledky. Na druhej strane, všetkého veľa škodí. Prílišný perfekcionizmus môže byť aj neefektívny. Nehovoriac o tom, že dokáže naštrbiť medziľudské vzťahy na pracovisku.
Ťažký život v súkromí
Ešte ťažšie to majú pedanti v súkromnom živote. Boli ste už niekedy u perfekcionistu v byte? Všetko musí byť tip-top. Bytový interiér prinajmenej od Ekoma design, každý predmet presne na svojom mieste, žiadna kniha nesmie vytŕčať z poličky a samozrejmosťou je dokonalý až sterilný priadok. Keď sa perfekcionizmus týka materiálnych vecí, dá sa to ešte ako tak vydržať. Ale keď perfekcionisti začnú vnášať svoje prehnané nároky aj do osobného a intímneho života, je to na nevydržanie. Vzťahy puntičkárov sú preto veľmi nestabilné a obyčajne nemávajú dlhé trvanie. Veď kto by to s nimi vydržal?
Ťažký život so sebou samým
Jednoduché to perfekcionisti nemajú ani vo vzťahu k sebe. Latku si nastavujú veľmi vysoko. Stačí sa na nich pozrieť. Vždy perfektne oblečení, vždy dokonale zladení. Vyšportovaná postava hovorí o hodinách strávených vo fitness centre, opálená tvár o početných návštevách solária, žiarivý úsmev zasa o bezchybnej dentálnej hygiene. To všetko stojí neuveriteľné množstvo času, úsilia a energie, až si niekedy oprávnene kladieme otázku, či to stojí za to. A čo perfekcionisti? Tí si takéto otázky nekladú. Nemajú na to čas, musia sa predsa sústavne zdokonaľovať.